Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to ja_JP translation catalogue (433 entries)

en: (Default is 'secret')
ja_JP: （デフォルトは  'シークレット'）

en: (Default is 160px)
ja_JP: (デフォルト 160px）

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja_JP: （ _MAX_ 合計エントリーから絞り込み）

en: 1 minute
ja_JP: 1 分

en: 10 minutes
ja_JP: 10 分

en: 120 seconds
ja_JP: 120 秒

en: 15 minutes
ja_JP: 15分

en: 15 seconds
ja_JP: 15 秒

en: 2 minutes
ja_JP: 2 分

en: 20 minutes
ja_JP: 20分

en: 3 minutes
ja_JP: 3 分

en: 30 minutes
ja_JP: 30分

en: 30 seconds
ja_JP: 30 秒

en: 45 seconds
ja_JP: 45 秒

en: 5 minutes
ja_JP: 5 分

en: 60 minutes
ja_JP: 60分

en: 60 seconds
ja_JP: 60 秒

en: 90 seconds
ja_JP: 90 秒

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
ja_JP: <div class="asenha-warning">この機能は<strong>WordPressのデフォルトのログインページでのみ動作します</strong>。
    ページビルダーや他のプラグインを使用して手動で作成したカスタムログインページを使用することはできません。<br /><br />
    <strong>二要素認証（2FA）には未対応</strong>です。
    2FAプラグインを使用している場合は、そのプラグインに同梱されているログインURLの変更機能を使用するか、互換性のある別のプラグインを使用してください。<br /><br />
    また、セキュリティ向上のため、<strong> カスタムログインスラッグには「login」以外</strong>  のものを使用してください。</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
ja_JP: <span class="faded">（デフォルトは1分）</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
ja_JP: <span class="faded">（デフォルトは15秒）</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">まず、以下のヘッダーからIPアドレスを検出します：</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ホスト</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">パスワード</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ポート</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">セキュリティ</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">テストメールを送信する</span>。

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">送信者メールアドレス</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">送信者名</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ユーザー名</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong>(body)の後</strong>の優先順位で挿入するコード。

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong>(/head)の前に</strong>の優先順位で挿入するコード。

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong>フッターセクションの(/body)の前に</strong>の優先順位で挿入するコード。

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
ja_JP: <strong>エラー：</strong> 無効なメールアドレス、または間違ったパスワードです。

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
ja_JP: <strong>あなたの ads.txt の内容:</strong>。

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
ja_JP: <strong>あなたの app-ads.txt の内容:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
ja_JP: ASEプロ年末セール！20%割引。買い切り版(LTD)あり。

en: ASE Repeater
ja_JP: ASE 繰り返しフィールド

en: ASE Repeater Field
ja_JP: ASE 繰り返しフィールド

en: ASE Repeater Field for Loop
ja_JP: ループ用繰り返しフィールド

en: ASE Repeater File
ja_JP: 繰り返しフィールド：ファイル

en: ASE Repeater Gallery
ja_JP: 繰り返しフィールド：ギャラリー

en: ASE Repeater Image
ja_JP: 繰り返しフィールド：画像

en: ASE Repeater Loop Settings
ja_JP: 繰り返しフィールドのループ設定

en: ASE Repeater Original Post Title
ja_JP: 繰り返しフィールド：元投稿タイトル

en: ASE Repeater Text
ja_JP: 繰り返しフィールド：テキスト

en: ASE Repeater URL
ja_JP: 繰り返しフィールド：URL

en: AVIF Support Status
ja_JP: AVIF 対応ステータス

en: AVIF Upload
ja_JP: AVIF アップロード

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Field
ja_JP: 新しいフィールドを追加

en: Add Your Review
ja_JP: あなたのレビューを追加する

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
ja_JP: カスタム(body); クラス(es)を、一部またはすべてのパブリック投稿タイプのシングルビューに追加します。
    <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>を使って既に追加されたクラスと互換性があります。

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
ja_JP: 全てのユーザーロールの全ての管理ページにカスタムCSSを追加します。

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
ja_JP: 全てのユーザーロールに対して、全てのフロントエンドページにカスタムCSSを追加します。

en: Admin Interface
ja_JP: 管理画面

en: Admin Menu
ja_JP: Admin メニュー

en: Admin Menu Organizer
ja_JP: 管理メニューオーガナイザー

en: Admin Menu Settings
ja_JP: Admin メニュー設定

en: Admin Notices
ja_JP: 管理者通知

en: Admin and Site Enhancements (ASE) Pro
ja_JP: ASE (Admin and Site Enhancements) Pro

en: After adding a repeater field, please Save / Update the field group first before drag and dropping sub-fields to it.
ja_JP: 繰り返しフィールドを追加した後、サブフィールドをドラッグ＆ドロップする前に、フィールド グループを保存／更新してください。

en: After duplication, redirect to:
ja_JP: 複製後、リダイレクトする

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
ja_JP: 上記の設定を保存した後、以下のようにすべてが正しく設定されているか確認してください。

en: All %s
ja_JP: %s 一覧

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
ja_JP: カスタムナビゲーションメニュー項目を新しいタブで開けるようにする

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ja_JP: カスタムナビゲーションメニューアイテムに、target="_blank" 属性で新しいブラウザのタブで開くリンクを設定できるようになります。
    rel="noopener noreferrer nofollow" 属性も追加され、セキュリティとSEO対策が強化されます。

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
ja_JP: 一部またはすべてのユーザーロールがSVGファイルをアップロードできるようにします。

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
ja_JP: また、選択した投稿タイプのフロントエンドのブロックスタイル/CSSファイルを無効にします。

en: Attempts<br />Lockouts
ja_JP: 試行<br />ロックアウト

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
ja_JP: 予定投稿されなかった投稿の自動公開

en: Background
ja_JP: 背景

en: Background Color (Hover )
ja_JP: 背景色（Hover）

en: Bar Color (Active )
ja_JP: バーの色（アクティブ時）

en: Border Color (Hover )
ja_JP: ボーダー色（Hover）

en: Box Shadow (Hover )
ja_JP: ボックスシャドウ（Hover）

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
ja_JP: SSL証明書の検証をバイパスする。
    メールがインターネット経由で配信される場合には安全ではありませんが、特定のローカルおよび/またはコンテナ化されたWordPressのシナリオで役立つ可能性があります。

en: CAPTCHA verification has failed.
ja_JP: CAPTCHA検証に失敗しました。

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Change Login URL
ja_JP: ログインURLの変更

en: Clean Up Admin Bar
ja_JP: 管理バーの整理

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
ja_JP: 管理バーから簡単にアクセスできる独立したパネルにお知らせを移動することで、管理ページをすっきりさせました。

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
ja_JP: 一部またはすべてのウィジェットを完全に無効にすることで、ダッシュボードをクリーンアップし、高速化します。
    無効にしたウィジェットはアセットを読み込まず、画面オプションにも表示されません。

en: Click to view hidden admin notices
ja_JP: 非表示になっている管理者通知を表示するにはクリックしてください。

en: Collapse
ja_JP: 縮小

en: Compile SCSS?
ja_JP: SCSSをコンパイルしますか？

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
ja_JP: コア、テーマ、プラグインのアップデートと自動更新を完全に無効にします。
    アップデートチェック、通知、Eメールも無効にします。

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Content Duplication
ja_JP: コンテンツの複製

en: Content Management
ja_JP: コンテンツ管理

en: Content Order
ja_JP: コンテンツの並び順

en: Content for the Preview Column
ja_JP: プレビュー列の内容

en: Create your own patterns with: %1$s
ja_JP: 独自パターンを作成：%1$s

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
ja_JP: 現在、年末セール中。 <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.

en: Curves
ja_JP: 曲線

en: Custom &lt;head&gt; Code
ja_JP: カスタム&lt;head&gt;コード

en: Custom Admin CSS
ja_JP: カスタム管理CSS

en: Custom Admin Footer Text
ja_JP: カスタムフッターテキスト

en: Custom Body Class
ja_JP: カスタム body class

en: Custom Code
ja_JP: カスタムコード

en: Custom Frontend CSS
ja_JP: フロントエンド CSS の無効化

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
ja_JP: 管理メニューの順序をカスタマイズし、オプションでメニュー項目のタイトルを変更したり、いくつかの項目を非表示にすることができます。

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
ja_JP: このASE設定ページ以外のwp-adminページのフッターに表示されるテキストをカスタマイズします。

en: DUPLICATE
ja_JP: 複製

en: Default is %s
ja_JP: デフォルトは %s です

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
ja_JP: デフォルトは10。数字が大きいほど、(/body)に近いコードを挿入する。

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
ja_JP: デフォルトは10。数値が大きいほど、(/head) に近いコードを挿入する

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
ja_JP: デフォルトは10。数字が小さいほど、(body) に近い位置にコードが挿入される

en: Default state
ja_JP: デフォルト状態

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
ja_JP: デフォルト表示：<em><a href="https://wordpress.org/">WordPress</a> をご利用いただきありがとうございます。</em>

en: Default text is: <em>Version %s</em>
ja_JP: デフォルト表示：<em>バージョン  %s</em>

en: Default:
ja_JP: デフォルト：

en: Description
ja_JP: 説明

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
ja_JP: WordPress v5.6以降に追加された<strong>アプリケーションパスワード</strong>を無効にしました。

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
ja_JP: <strong>ブロックベースのウィジェット設定画面</strong>を無効にします。
    クラシック(非ブロック)テーマを使用している場合、クラシックウィジェット設定画面を復元します。
    ブロックテーマには影響しません。

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
ja_JP: 管理画面とフロントエンドで、<strong>ページ、投稿、カスタム投稿タイプ</strong>の絵文字サポートを無効にします。
    絵文字をネイティブサポートしていない古いブラウザのために役立ちます。
    さまざまなOSやデバイスのモダンブラウザのほとんどは、現在、絵文字をネイティブサポートしています。

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
ja_JP: フロントエンドの<strong>jQuery Migrate</strong>スクリプトを無効にしてください。

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
ja_JP: WordPress v5.5からの追加機能、<strong>画像の遅延読み込み</strong>を無効にしました。

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
ja_JP: Headで参照される静的リソースURLの<strong>バージョン番号</strong>を無効にしてください。
    古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティの抜け穴があるかもしれません。
    ログインしていないページにも適用されます。
    これは静的アセットのキャッシュ可能性を高めますが、意図しない結果をもたらす可能性があります。
    自分が何をしているのか確認してください。

en: Disable All Updates
ja_JP: すべての更新を無効化

en: Disable Comments
ja_JP: コメントを無効化

en: Disable Components
ja_JP: コンポーネント無効

en: Disable Dashboard Widgets
ja_JP: ダッシュボード・ウィジェットを無効にする

en: Disable Feeds
ja_JP: フィードを無効にする

en: Disable Gutenberg
ja_JP: Gutenberg を無効化

en: Disable REST API
ja_JP: REST API を無効にする

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
ja_JP: 認証されていないユーザーのREST APIアクセスを無効にし、&lt;head&gt;、HTTPヘッダー、WP RSDエンドポイントからURLトレースを削除します。

en: Disable Smaller Components
ja_JP: 小さなコンポーネントを無効にする

en: Disable XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効化

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
ja_JP: すべてのRSS、Atom、RDFフィードを無効にします。
    投稿、カテゴリ、タグ、コメント、著者、検索のフィードが含まれます。
    head からフィードURLの痕跡を削除します。

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
ja_JP: 一部または全ての公開投稿タイプのコメントを無効にします。既存のコメントもフロントエンドで非表示になります。

en: Disable generation of the following intermediate sizes:
ja_JP: 以下の中間サイズの生成を無効化：

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
ja_JP: 公開サイト訪問者のために、フロントエンドで <strong>Dashicons CSS および JS ファイル</strong> の読み込みを無効にします。
    これにより、カスタムログインフォームなど、Dashicons に依存しているカスタムフォームのレイアウトやデザインが崩れる可能性があります。
    無効にした後、それらのフォームを必ず確認してください。

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ja_JP: RSSフィードの<strong>&lt;generator&gt; tag</strong>を無効にしてください。古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティの抜け穴があるかもしれません。

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
ja_JP: Head内の<strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> を無効にしてください。
    pingbackやリモート（XML-RPC）クライアントを使って投稿を管理していない場合は不要です。

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
ja_JP: Head内の<strong>Windows Live Writer (WLW) マニフェストタグ</strong>を無効にしてください。
    WLW アプリは 2017 年に廃止されました。

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ja_JP: Head内の<strong>generator タグ</strong>を無効にしてください。
    古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティの抜け穴があるかもしれません。

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
ja_JP: <strong>プラグインとテーマエディタ</strong>を無効にする。

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
ja_JP: <strong>プラグインとテーマエディタ</strong>を無効にする。
    <span class="warning-text">このサイトのwp-config.phpは書き込み可能ではなく、<code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>定数がすでに定義されていることに注意してください。
    この設定を機能させるには、書き込み可能にするか、手動で <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>の値を変更する必要があります。</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
ja_JP: 一部または全ての投稿タイプでGutenbergブロックエディタを無効にする。

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
ja_JP: デフォルトの<strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong>を無効にします。
    検索エンジンに無視され、実用的な使用例はほとんどありません。
    通常、ショートリンク専用のプラグインやサービスを利用し、ショートリンクに素敵な名前をつけたり、ソーシャルメディアでリンクを共有する際のクリック数をトラッキングしたりすることが望ましいです。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Display Active Plugins First
ja_JP: アクティブなプラグインを最初に表示する

en: Display System Summary
ja_JP: システム概要表示

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
ja_JP: メディアライブラリで画像を表示する際に、利用可能なすべてのサイズを表示し、リンクするパネルを表示します。特に、特定の画像サイズのURLを素早く取得するのに便利です。

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
ja_JP: インストール済みプラグインリストの一番上にアクティブ/アクティベートされたプラグインを表示します。
    テストや開発のために多くのプラグインを停止している場合に便利です。

en: Display the registration date and time in the users list table.
ja_JP: ユーザー一覧表に登録日時を表示する。

en: Dissatisfied
ja_JP: 不満

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
ja_JP: 高機能版 <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>。
    買い切り版(LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">公開中</a>。

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
ja_JP: メニュー項目をドラッグ＆ドロップで希望の位置に移動できます。
    必要に応じて、サードパーティ製プラグイン/テーマのメニュー項目のタイトルを変更したり、管理メニュー下部の「すべて表示」をクリックして切り替えるまで一部の項目を非表示にもできます。

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate %s
ja_JP: %s を複製

en: Duplicate this as draft
ja_JP: 下書きで複製

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
ja_JP: <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a>と<a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>のコンテンツを簡易編集して検証できます。

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
ja_JP: <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>コンテンツを簡易編集して検証できます。

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
ja_JP: 複数のプラグインで実現する様々な有用な機能を、ASEだけで簡単に使えます。

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
ja_JP: Metaタグ、linkタグ、scriptタグ、styleタグ、Google Analytics、Tag Manager、AdSense、Ads Conversion、Optimizeコード、Facebook、TikTok、Twitterピクセルなどを簡単に挿入できます。

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
ja_JP: メディアを差し替えても既存のリンクが切れなくなる機能です。
    既存のメディアID、公開日、ファイル名を保持したまま、あらゆるタイプのメディアファイルを簡単に新しいものに置き換えることができます。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit screen
ja_JP: 編集画面

en: Elementor ASE Repeater: Error registering controls - %s
ja_JP: Elementor ASE 繰り返しフィールド：コントロールの登録エラー - %s

en: Elementor ASE Repeater: Error registering tags - %s
ja_JP: Elementor ASE 繰り返しフィールド：タグ登録エラー - %s

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address Obfuscator
ja_JP: 難読化メールアドレス

en: Email Delivery
ja_JP: メール配信

en: Email address only
ja_JP: メールアドレスのみ

en: Email delivery
ja_JP: メール送信

en: Enable access for non-authenticated users to REST API routes that contains the following strings:
ja_JP: 以下の文字列を含むREST APIルートへの未認証ユーザーのアクセスを許可

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
ja_JP: ユーザーアカウントの作成と編集時に複数のロールを割り当てることができます。
    eコマースやLMSプラグインなど、WordPressコアで定義されていないロールを扱う場合に便利です。

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
ja_JP: 様々な「階層型」コンテンツタイプや「ページ属性」をサポートするコンテンツタイプのカスタム順序を有効にします。
    有効化されたコンテンツタイプに対して、新しい「順序」サブメニューが表示されます。wp-adminで有効化された投稿タイプの「すべての{投稿}」リストページは、自動的にカスタム順序を使用します。

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
ja_JP: デバッグモードを有効にし、WordPressのdebug.logファイルにデバッグ情報を出力します。

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
ja_JP: ログイン、ログアウト、ダイナミックログイン/ログアウトメニューを有効にし、どのメニューにも追加できるようにする。

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
ja_JP: ページ、投稿、カスタム投稿をワンクリックで複製できるようにします。
    対応するタクソノミータームと投稿メタも複製されます。

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
ja_JP: ページ、投稿、カスタム投稿タイプに外部URLを指すパーマリンクを設定できます。
    rel="noopener noreferrer nofollow" 属性も追加され、セキュリティとSEO効果が強化されます。
    <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a> を使用して追加されたリンクと互換性があります。

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
ja_JP: メディア ライブラリで <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> ファイルのアップロードを有効にします。
    <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>のようなツールを使って、既存のPNG、JPG、GIFファイルから変換できます。

en: Enhance List Tables
ja_JP: 拡張リスト表

en: Enhancements
ja_JP: 機能強化

en: Enter one string per line. These routes should originally be publicly accessible.
ja_JP: 1行に1つの文字列を入力してください。これらのルートは本来、一般にアクセス可能である必要があります。

en: Error:
ja_JP: エラー：

en: Excerpt
ja_JP: 抜枠

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: Export Style
ja_JP: スタイルのエクスポート

en: External Permalinks
ja_JP: 外部リンク

en: Failed Login Attempts Log
ja_JP: ログインに失敗したログ

en: Failed login attempts:
ja_JP: ログインに失敗しました：

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: File Size
ja_JP: ファイルサイズ

en: First
ja_JP: 最初へ

en: Footer Text
ja_JP: フッターテキスト

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ja_JP: <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a>フックが使用されている投稿コンテンツ内の外部サイトへのすべてのリンクは、target=「_blank 」属性によって新しいブラウザのタブで開くように強制されます。
    また、 rel="noopener noreferrer nofollow" 属性も追加され、セキュリティとSEO対策が強化されます。

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
ja_JP: 上記で定義された送信者名/電子メールを強制的に使用します。他のプラグインによって設定されたものを上書きします。

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
ja_JP: AVIFを完全にサポートするには、サーバー/ホスティングに、PHP 8.1以上でAVIFをサポートしてコンパイルされた<a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD拡張</a>、または <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25以上</a>がインストールされている必要があります。
    どちらを使わなくても、AVIFファイルをアップロードすることはできますが、小さいサムネイルサイズの自動生成はできません。
    <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">最新のデスクトップおよびモバイルブラウザの大半</a>は、AVIFファイルの表示をサポートしています。

en: Get ASE Pro
ja_JP: ASE Pro を取得

en: Get It Now
ja_JP: 今すぐ入手！

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
ja_JP: 管理メニューの幅を広げ、より広い項目を表示できるようにしました。

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Heartbeat Control
ja_JP: Heartbeat コントロール

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
ja_JP: 他の人がASEを見つけ、<a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">あなたの言語に翻訳translate</a>するのを手伝ってください。

en: Hide Admin Bar
ja_JP: 管理バーを非表示

en: Hide Admin Notices
ja_JP: 管理者通知を非表示にする

en: Hide Form After Successful Submission
ja_JP: 送信成功後にフォームを非表示にする。

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
ja_JP: フロントエンドの管理バーを、すべてまたは一部のユーザーロールに対して非表示にします。

en: Hide until toggled
ja_JP: 切り替えるまで非表示

en: Highly dissatisfied
ja_JP: 非常に不満

en: Highly satisfied
ja_JP: 非常に満足

en: I've reviewed
ja_JP: レビューした

en: I've shared
ja_JP: 共有した

en: IP Address<br />Last Username
ja_JP: IP アドレス<br />最後のユーザー名

en: Icon: check or cross
ja_JP: アイコン：Checkマーク／バツ印

en: Icon: toggled on or off
ja_JP: アイコン：ON／OFF トグルスイッチ

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
ja_JP: 設定すると、以下のSMTPサービス/アカウントがメール配信に使用されます。

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
ja_JP: 設定すると、以下の送信者名/メールはWordPressコアのデフォルトを上書きしますが、フォームプラグインなど、カスタム送信者名/メールを有効にする他のプラグインによって上書きされる可能性があります。

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
ja_JP: 何か問題が発生し</strong>、管理者としてアカウントへのアクセスを回復する必要がある場合、以下をご覧ください。
    URL: <br /><strong> %s </strong><br /><br /> <strong>Ninja Firewall</strong> は、管理者アカウントから<strong>ロックアウトされるのを防ぐため</strong>、非管理者ユーザーロールとして表示しようとする前に、ファイアウォールのポリシー設定で「管理者権限を取得しようとする試みをブロックする」のチェックを外してください。

en: Image Sizes Panel
ja_JP: 画像サイズパネル

en: Image Upload Control
ja_JP: 画像アップロード管理

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
ja_JP: カラムや要素を追加/削除することで、様々な投稿タイプやタクソノミー、メディア、コメント、ユーザーの一覧ページの利便性を向上。

en: Incorrect password.
ja_JP: パスワードが違います。

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
ja_JP: Head、(body)、footer のコードを挿入する。

en: Integer: 1 or 0
ja_JP: 数値：オン（1）／オフ（0）（デフォルト）

en: Invalid input data provided
ja_JP: 入力データが正しくありません

en: Invalid username/email or incorrect password.
ja_JP: 無効なユーザー名または不正なパスワードです。

en: Keep as is
ja_JP: 変更しない

en: Label for button
ja_JP: ボタン用のラベル

en: Label for checkbox
ja_JP: チェックボックス用のラベル

en: Label for password field
ja_JP: パスワードフィールド用のラベル

en: Label for verification failure
ja_JP: 認証失敗時のラベル

en: Label for verification process
ja_JP: 認証処理用ラベル

en: Label for verification success
ja_JP: 認証成功時のラベル

en: Label for verification wait request
ja_JP: 認証待ちリクエスト用ラベル

en: Last
ja_JP: 最後へ

en: Last Attempt On
ja_JP: 最後の試行

en: Last Login
ja_JP: 前回のログイン

en: Last Login Column
ja_JP: 最終ログイン欄

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新

en: Left Side
ja_JP: 左側

en: Limit Login Attempts
ja_JP: ログイン試行を制限する

en: Limit to
ja_JP: 上限

en: Lines
ja_JP: 線

en: List view
ja_JP: リスト表示

en: Log In/Out Menu
ja_JP: ログイン/ログアウトメニュー

en: Log In/Out | Register
ja_JP: ログイン/ログアウト｜登録

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
ja_JP: サイト上のユーザーが最後にログインした日時を記録し、ユーザーを一覧表示する。

en: Login Button Color
ja_JP: ログインボタンの色

en: Login ID Type
ja_JP: ログイン ID の種類

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
ja_JP: これらの無料機能拡張のいくつかは、あなたのサイトに役立ったようですね？

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
ja_JP: このサイトはメンテナンスモードが有効になっています。

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
ja_JP: 管理 ads.txt / app-ads.txt

en: Manage robots.txt
ja_JP: 管理 robots.txt

en: Max height:
ja_JP: 高さ上限

en: Max width:
ja_JP: 最大幅：

en: Maximum Time
ja_JP: 最大時間

en: Media Library Infinite Scrolling
ja_JP: メディア・ライブラリー 無限スクロール

en: Media Replacement
ja_JP: 文字列の置換

en: Minimum Time
ja_JP: 最小時間

en: Modify
ja_JP: 修正

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
ja_JP: WordPressのheartbeat APIの間隔を変更するか、管理画面、投稿作成/編集画面、および/またはフロントエンドで heartbeat APIを無効にします。これにより、サーバーのCPU負荷を減らすことができます。

en: Multiple User Roles
ja_JP: 複数のユーザーロール

en: Never
ja_JP: しない

en: New login URL:
ja_JP: 新しいログインページURL

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No %s found
ja_JP: %sがありません。

en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に%sはありません。

en: No Repeater Field Selected
ja_JP: 繰り返しフィールドが選択されていません

en: No data available in table
ja_JP: 利用可能なデータがありません

en: No matching records found
ja_JP: 該当する記録は見つかりません

en: None
ja_JP: なし

en: Not available
ja_JP: 利用不可

en: Not important
ja_JP: 重要ではない

en: Notices
ja_JP: 通知

en: Obfuscate Author Slugs
ja_JP: 著者スラッグの難読化

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
ja_JP: スパムボットがメールアドレスを取得するのを防ぐため、メールアドレスを難読化しますが、人間の訪問者には通常のメールアドレスのように読めるようにします。

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
ja_JP: 一般に公開されている作者ページのURLを難読化する。
    <em>sitename.com/author/username1/</em> を <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em> に変換し、元のURLの404エラーを出力します。
    また、/wp-json/wp/v2/users/ REST APIエンドポイントも難読化します。

en: On Options Pages
ja_JP: オプションページ

en: On Posts
ja_JP: 投稿について

en: On admin pages
ja_JP: 管理ページ

en: On post creation and edit screens
ja_JP: 投稿作成と編集画面

en: On the frontend
ja_JP: フロントエンド

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
ja_JP: 有効にすると、設定メニューの下に<a href="%s">Admin Menu</a>が表示されます。

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
ja_JP: 最新1,000件のみがデータベースに保存されます。

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
ja_JP: 何かが間違ってます</span>。<br />設定と送信先メールアドレスを再度ご確認ください。

en: Open All External Links in New Tab
ja_JP: 新しいタブ/ウィンドウで外部リンクを開く

en: Optimizations
ja_JP: 最適化

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">フィードバックを提供</a>することで、ASEの改善にご協力ください。

en: Order
ja_JP: 並び順

en: Output Format
ja_JP: 出力フォーマット

en: Paragraph
ja_JP: 段落（Paragraph）

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Protection
ja_JP: パスワード保護

en: Password can not be empty.
ja_JP: パスワードの入力が必要です。

en: Password protection is currently enabled for this site.
ja_JP: このサイトはパスワード保護が有効になっています。

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
ja_JP: サイトのアクセスにパスワードが必要になり、一般公開や検索エンジンのボット/クローラーからコンテンツを隠します。
    ログインした管理者は通常通りサイトにアクセスできます。

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
ja_JP: すべての404（見つからない）ページに対して、ホームページへの301（永久）リダイレクト実行。

en: Perform Replacement
ja_JP: 置換

en: Permission denied. Please contact your site administrator to run the export process.
ja_JP: 権限が拒否されました。エクスポートを実行するにはサイト管理者に連絡してください。

en: Plain (no header image)
ja_JP: プレーン（ヘッダー画像なし）

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
ja_JP: メンテナンスモードを有効または無効にした後は、キャッシュをクリア</strong>してください。
    これにより、サイト訪問者はメンテナンスページまたは各ページの実際のコンテンツを見ることができます。

en: Please consider supporting ASE.
ja_JP: ASEへの支援をご検討ください。

en: Please ensure email delivery is correctly set up on this site for forms to work properly.
ja_JP: フォームが正しく動作するよう、このサイトでメール送信設定が正しく行われていることを確認してください。

en: Prepend your field name with the content type slug you're attaching this field group to. This makes it easier to find which field you'd like to work with later, e.g. movie_release_year.
ja_JP: フィールド名の先頭に、このフィールドグループを関連付けるコンテンツタイプのスラッグを付けます。これにより、後で操作するフィールドを見つけやすくなります　※ movie_release_year

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
ja_JP: リビジョンをサポートするいくつか、あるいは全ての投稿タイプについて、保持するリビジョン数を制限することで、データベースの肥大化を防ぎます。

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
ja_JP: IPアドレスごとに許可されるログイン失敗回数を制限することで、総当たり攻撃を防止します。

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
ja_JP: 小さなコンポーネントが実行されたりロードされたりするのを防ぎます。
    サイトの安全性を高め、読み込みを少し速くし、検索エンジンのクロールに最適化します。

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Product Image
ja_JP: 製品画像

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
ja_JP: <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a> によって、総当たり攻撃、DOS、DDOS攻撃からサイトを保護します。また、トラックバックとピンバックを無効にします。

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
ja_JP: メディアライブラリのグリッドビューで無限スクロールを再び有効にします。
    大きなライブラリをスクロールするのに便利です。

en: Redirect 404 to Homepage
ja_JP: 404ページをホームページにリダイレクト

en: Redirect After Login
ja_JP: ログイン後にリダイレクトする

en: Redirect After Logout
ja_JP: ログアウト後にユーザーをリダイレクト

en: Redirect to:
ja_JP: リダイレクト先

en: Registered
ja_JP: 登録しました

en: Registration Date Column
ja_JP: 登録日の欄

en: Remove 'Howdy'
ja_JP: 'Howdy'を削除

en: Remove WordPress logo/menu
ja_JP: WordPressのロゴ/メニューを削除する

en: Remove all categories
ja_JP: すべてのカテゴリーを削除

en: Remove comments column
ja_JP: コメント欄の削除

en: Remove comments counter/link
ja_JP: コメントカウンター/リンクの削除

en: Remove customize menu
ja_JP: カスタマイズメニューの削除

en: Remove date column
ja_JP: 日付の列を削除

en: Remove home icon and site name
ja_JP: ホームアイコンとサイト名を削除

en: Remove new content menu
ja_JP: 新コンテンツメニューの削除

en: Remove tags column (for posts)
ja_JP: タグ欄の削除（投稿の場合）

en: Remove the Help tab and drawer
ja_JP: ヘルプタブとドロワーを削除

en: Remove updates counter/link
ja_JP: 更新カウンター/リンクを削除

en: Remove various elements from the admin bar.
ja_JP: 管理バーから各要素を削除する

en: Repeater Field
ja_JP: 繰り返しフィールド

en: Replace Media
ja_JP: メディアの置換

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
ja_JP: 新しくアップロードした大きな画像を小さなサイズにリサイズし、元々アップロードされていたファイルを削除します。BMPと非透過PNGはJPGに変換され、リサイズされます。

en: Restrict login ID to username or email address only.
ja_JP: ログインIDをユーザー名またはメールアドレスのみに制限する。

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Revisions Control
ja_JP: リビジョン管理

en: Right Side
ja_JP: 右側

en: SE Visibility: OFF
ja_JP: SEの表示：オフ

en: SVG Upload
ja_JP: SVG アップロード

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Form Submissions to the Database
ja_JP: ォームの送信内容をデータベースに保存

en: Search %s
ja_JP: 「%s」を検索

en: Search Engines Visibility Status
ja_JP: 検索エンジンでの表示

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
ja_JP: 検索エンジンはこのサイトをインデックスしない設定になってます。クリックで設定を変更できます。

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Search:
ja_JP: 検索

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Select Images
ja_JP: 画像を選択

en: Select New Media File
ja_JP: メディアを選択

en: Select Repeater Field in Page Settings
ja_JP: ページ設定で繰り返しフィールドを選択してください

en: Select an ASE repeater field to use in this loop template.
ja_JP: このループテンプレートで使用する繰り返しフィールドを選択してください。

en: Select an Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select...
ja_JP: 選択…

en: Send Now
ja_JP: 今すぐ送信

en: Send To Email
ja_JP: メール送信

en: Sending test email...
ja_JP: テストメールを送信する

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
ja_JP: ログイン後、全てまたは一部のユーザーロールに対してカスタムリダイレクトURLを設定します。

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
ja_JP: ログアウト後に、全て、または一部のユーザーロールにカスタムリダイレクトURLを設定します。

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
ja_JP: カスタム送信者名とEメールを設定します。
    オプションで外部SMTPサービスを使用して、サイトからの通知メールやトランザクションメールが受信トレイに配信されます。

en: Set interval to once every
ja_JP: 間隔を1回に設定

en: Set the password:
ja_JP: パスワードの設定

en: Set width to
ja_JP: 幅を設定

en: Share about ASE on:
ja_JP: ASEを共有：

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Show Custom Taxonomy Filters
ja_JP: カスタムタクソノミーフィルターを表示

en: Show ID column
ja_JP: IDカラムの表示

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
ja_JP: アクション行にIDを表示し、編集、表示などのリンクを表示する。

en: Show Less
ja_JP: 表示を減らす

en: Show _MENU_ entries
ja_JP: _MENU_  エントリーを表示

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
ja_JP: サイトの簡単なメンテナンスを行っている間、フロントエンドにカスタマイズ可能なメンテナンスページを表示します。
    ログインした管理者は通常通りサイトを閲覧できます。

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
ja_JP: 階層化されたカスタムタクソノミーのリストテーブルに追加のフィルタを表示します。

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
ja_JP: 検索エンジンがサイトのインデックスを抑止するように設定されている場合、管理バーのステータスを表示します。
    これは、設定 > 表示設定「検索エンジンでの表示」で設定します。

en: Show excerpt column
ja_JP: 抜粋欄を表示する

en: Show featured image column
ja_JP: アイキャッチ画像キャプションを表示

en: Show file size column in media library
ja_JP: メディアライブラリにファイルサイズの列を表示する

en: Show last modified column
ja_JP: 最終更新カラムの表示

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
ja_JP: ダッシュボードの［At a Glance］（概要）ウィジェットで、サイトが動作しているシステムの簡単な概要を管理者に表示します。これは、ウェブサーバーソフトウェア、PHPバージョン、データベースソフトウェア、サーバーIPアドレスが含まれます。

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja_JP: 0件中 0～0件を表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja_JP: 全 _TOTAL_ 件中、 _START_ ～ _END_ を表示

en: Site Identity on Login Page
ja_JP: ログインページのサイト証明

en: Solid Bar Labels
ja_JP: ソリッドバーのラベル

en: String: True or False
ja_JP: 文字列：True／False

en: String: Yes or No
ja_JP: 文字列：Yes／No

en: Stripes
ja_JP: ストライプ

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
ja_JP: テストメールは正常に処理されました</span>。<br />正常に配信されたことを確認するには、宛先メールの受信トレイを確認してください。

en: Text Align
ja_JP: テキスト配置（Text Align）

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
ja_JP: 現在のファイルは、現在のID、公開日、ファイル名を保持したまま、アップロード/選択されたファイル（同じタイプ）に置き換えられます。したがって、既存のリンクが切れることはありません。

en: This email was sent from #linked_site_name.
ja_JP: このメールは #linked_site_name から送信されました。

en: This is for the Entries page
ja_JP: これはエントリーページ（すべての投稿・一覧ページ）用です。

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
ja_JP: 現在、当サイトは長期メンテナンス中です。ご了承ください。

en: To 'deactivate' a field group, change it's status to 'Draft' via Quick Edit.
ja_JP: フィールドグループを「非アクティブ化」するには、クイック編集でステータスを「ドラフト」に変更します。

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
ja_JP: 画像を変換やリサイズから除外するには、ファイル名の末尾に'-nr'をつけます（例：bird-photo-4k-nr.jpg）。

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
ja_JP: サイトが訪問されたときにいつでも、"missed schedule"とマークされたすべてのタイプのスケジュールされた投稿の公開をトリガーします。

en: Use #linked_site_name for the site name linked to the site URL
ja_JP: サイト URL にリンクされているサイト名には  #linked_site_name を使用する。

en: Use <strong>#page_title</strong> for the title of the page the form is displayed on.
ja_JP: フォームが表示されるページのタイトルには <strong>#page_title</strong> を使用します。

en: Use <strong>#page_url</strong> for the URL of the page the form is displayed on.
ja_JP: フォームが表示されるページのURLには <strong>#page_url</strong> を使用してください。

en: Use ASE Repeater
ja_JP: ASE繰り返しフィールドを使用する

en: Use Selected Image
ja_JP: 選択した画像を使用

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
ja_JP: サイトのフロントエンドにメールアドレスを表示するには、以下の例のようなショートコードを使用します： 
    <ul>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> メールを一行で表示する</li>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> メールをインラインで表示</li>
    </ul>

en: Use the [post_cf_form] shortcode to display a frontend submission form.
ja_JP: [post_cf_form] ショートコードを使用して、フロントエンドの送信フォームを表示します。

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
ja_JP: サイトアイコンとURLを使用して、ログインページにあるwordpress.orgへのリンクを持つデフォルトのWordPressロゴを置き換えます。
    <a href="%1$s">一般設定</a>または、<a href="%2$s">カスタマイズ</a>から、サイトアイコンを設定または変更してください。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username only
ja_JP: ユーザー名のみ

en: Utilities
ja_JP: ユーティリティ

en: Validate with:
ja_JP: 検証する

en: Value
ja_JP: 値（Value）

en: Values
ja_JP: 複数の値（Value）

en: Various Admin UI Enhancements
ja_JP: 管理者インターフェースの様々な強化

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
ja_JP: 管理インターフェイス各所の小さな機能強化。

en: View
ja_JP: 表示

en: View Admin as Role
ja_JP: 管理者をロールとして表示

en: View Content
ja_JP: コンテンツを表示する

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
ja_JP: 管理者以外のユーザーロールの1つとして、管理者ページとサイトを表示する（ログインする）。

en: View documentation
ja_JP: ドキュメントを見る

en: We'll be back soon.
ja_JP: すぐに再開します。

en: Welcome to WordPress
ja_JP: WordPress へようこそ！

en: Wider Admin Menu
ja_JP: 管理メニューの拡大

en: Write a quick, 5-star review for ASE
ja_JP: ASEの5つ星レビューを書く

en: X / Twitter
ja_JP: X (Twitter)

en: You can export the form styles and then import the form styles in the same or different website.
ja_JP: フォームのスタイルをエクスポートして、同じサイトや別のサイトでインポートできます。

en: You can, for example, use this to add &lt;link&gt; for loading custom web fonts.
ja_JP: 例：カスタムWebフォントを読み込むために&lt;link&gt;タグを追加する用途などに使えます。

en: crop
ja_JP: トリミング（画像を切り抜き）

en: e.g. backend
ja_JP: 例：バックエンド

en: e.g. wp/v2/posts
ja_JP: 例：wp/v2/posts

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
ja_JP: ロックアウト15分前までにログインに失敗した回数

en: for:
ja_JP: ここから

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
ja_JP: ロックアウトはログインを24時間ブロックします。

en: no crop
ja_JP: トリミングなし

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ja_JP: ピクセル数 <span class="faded">（デフォルトは1920ピクセル）</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ja_JP: ピクセル数 <span class="faded">（デフォルトは1920ピクセル）</span>

en: revisions for:
ja_JP: 修正：

en: with AVIF support
ja_JP: 対応：AVIF

en: without AVIF support
ja_JP: 非対応：AVIF
