HappyFiles Internationalisation - en to da translation catalogue (206 entries)

en: %d file(s) failed.
da: %d fil( er) mislykkedes.

en: %d file(s) renamed.
da: %d fil( er) omdøbt.

en: %d file(s) were deleted.
da: %d fil( er) blev slettet.

en: %d file(s) were kept because they are still assigned to other folders or could not be deleted.
da: %d fil( er) blev gemt, fordi de stadig er tildelt andre mapper eller ikke kunne slettes.

en: %s folders imported and %s items categorized.
da: %s mapper importeret og %s emner kategoriseret.

en: %s folders successfully imported.
da: %s mapper importeret med succes.

en: %s folders with %s associated items found to import.
da: %s mapper med %s tilknyttede emner fundet til import.

en: Add new folder
da: Tilføj ny mappe

en: All %1$s folders
da: Alle %1$s mapper

en: All %s
da: Alle %s

en: All Files
da: Alle filer

en: All Plugins
da: Alle plugins

en: All Users
da: Alle Brugere

en: Also delete files
da: Slet filer

en: Are you sure you want to also delete files from the selected folders?
da: Er du sikker på, at du også vil slette filer fra de valgte mapper?

en: Are you sure you want to delete all your HappyFiles folders, associations, and settings?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle dine HappyFiles-mapper, -forbindelser og -indstillinger?

en: Ascending
da: Stigende

en: Assign multiple folders
da: Tildele flere mapper

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Attachment IDs
da: Vedhæftede filers ID'er

en: Attachment file not found.
da: Vedhæftningsfil ikke fundet.

en: Attachment page
da: Side for vedhæftning

en: Attachment title is empty.
da: Vedhæftet fils titel er tom.

en: Author
da: Forfatter

en: Bulk rename failed.
da: Masseomdøbning mislykkedes.

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel all
da: Annuller alle

en: Cannot restore original filename because it already exists.
da: Kan ikke gendanne det oprindelige filnavn, fordi det allerede findes.

en: Caption
da: Billedtekst

en: Choose how folder item counts should be displayed.
da: Vælg, hvordan antallet af mappeelementer skal vises.

en: Clear
da: Ryd

en: Click the "+" button above to create your first folder. Then start dragging items into it. To remove an item from a folder drag it into the "Uncategorized" folder.
da: Klik på "+"-knappen ovenfor for at oprette din første mappe. Begynd derefter at trække elementer ind i den. Hvis du vil fjerne et emne fra en mappe, kan du trække det over i mappen "Uncategorized".

en: Click to copy
da: Klik for at kopiere

en: Collapse
da: Skjul

en: Color
da: Farve

en: Columns
da: Kolonner

en: Columns (mobile)
da: Kolonner (mobil)

en: Columns (tablet)
da: Kolonner (tablet)

en: Create
da: Opret

en: Current folder
da: Aktiv mappe

en: Current folder + children separately
da: Nuværende mappe + undermapper separat

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Date
da: Dato

en: Deactivate license
da: Deaktiver licens

en: Default
da: Standard

en: Default open folder
da: Standard åben mappe

en: Delete
da: Slet

en: Delete folders
da: Slet mapper

en: Delete folders & subfolders
da: Slet mapper og undermapper

en: Delete plugin data
da: Slet plugin-data

en: Descending
da: Faldende

en: Details
da: Detaljer

en: Disable SVG sanitization
da: Deaktiver SVG-rensning

en: Disable built-in SVG sanitization if you experience issues when uploading SVG files.
da: Deaktiver indbygget SVG-rensning, hvis du oplever problemer ved upload af SVG-filer.

en: Disable in media library
da: Deaktivere i mediebiblioteket

en: Disable loading
da: Deaktiver indlæsning

en: Disable loading HappyFiles on specfic URLs by adding the entire URL or any part of it. One URL per line.
da: Deaktiver indlæsning af HappyFiles på bestemte URL'er ved at tilføje hele URL'en eller en del af den. Én URL pr. linje.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display your images in a beautiful gallery.
da: Vis dine billeder i et smukt galleri.

en: Duplicate
da: Kopier

en: Edit
da: Rediger

en: Edit folder
da: Rediger mappe

en: Enable public term archives for HappyFiles custom taxonomies (all enabled post types except media files).
da: Aktivér offentlige termarkiver for HappyFiles brugerdefinerede taksonomier (alle aktiverede indlægstyper undtagen mediefiler).

en: Enable/disable SVG upload, preview & sanitization per user role. Set SVG support for individual user on user profile page.
da: Aktiver/deaktiver SVG upload, preview og rensning pr. brugerrolle. Indstil SVG-understøttelse for den enkelte bruger på brugerprofil siden.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enforce loading
da: Håndhæv indlæsning

en: Enforce loading HappyFiles in the wp-admin or frontend (logged-in users only), select the loading location above.
da: Tving indlæsning af HappyFiles i wp-admin eller frontend (kun for loggede brugere), vælg indlæsningsplaceringen ovenfor.

en: Expand
da: Udvid

en: Experimental feature:
da: Eksperimentel funktion:

en: Export
da: Eksporter

en: Export your HappyFiles folder structure to import & use it in another installation.
da: Eksporter din HappyFiles-mappestruktur for at importere og bruge den i en anden installation.

en: Featured Image
da: Udvalgt billede

en: Featured image
da: Fremhævet billede

en: File renaming
da: Filomdøbning

en: File renaming is disabled.
da: Omdøbning af filer er deaktiveret.

en: File size
da: Filstørrelse

en: Files
da: Filer

en: Folder
da: Mappe

en: Folder access
da: Adgang til mapper

en: Folder count mode
da: Mappeoptællingstilstand

en: Folder not found
da: Mappe ikke fundet

en: Folder not found in trash
da: Mappe ikke fundet i papirkurven

en: Folders
da: Mapper

en: Folders from another media plugin detected to import
da: Mapper fra et andet medieplugin, der er registreret til import

en: Full access
da: Fuld adgang

en: Full size
da: Fuld størrelse

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Gallery
da: Galleri

en: Gallery settings
da: Galleri indstillinger

en: Gallery shortcode
da: Genvejskode til galleri

en: General
da: Generelt

en: HappyFiles account
da: HappyFiles-konto

en: HappyFiles data has been deleted.
da: HappyFiles-data er blevet slettet.

en: Height
da: Højde

en: Hold down CTRL/CMD to select multiple folders.
da: Hold CTRL/CMD nede for at vælge flere mapper.

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: Images
da: Billeder

en: Import
da: Importer

en: Import/delete folder data
da: Importere/slette mappedata

en: Include subfolder
da: Medtag undermappe

en: Include subfolders
da: Inkluder undermapper

en: Infinite scrolling
da: Uendelig rulning

en: Inherit
da: Nedarv

en: Insufficient permissions.
da: Utilstrækkelige tilladelser.

en: Invalid attachment.
da: Ugyldig vedhæftet fil.

en: Invalid bulk rename mode.
da: Ugyldig masseomdøbningstilstand.

en: Invalid folder ID.
da: Ugyldigt mappe-id.

en: Invalid folder selected.
da: Ugyldig mappe valgt.

en: Invalid plugin specified.
da: Ugyldigt plugin angivet.

en: Invalid request.
da: Ugyldig forespørgsel.

en: Items
da: Varer

en: Large
da: Stor

en: Last opened folder
da: Sidst åbnede mappe

en: License key deletion failed.
da: Sletning af licensnøgle mislykkedes.

en: License key has been removed.
da: Licensnøglen er blevet fjernet.

en: Link to
da: Link til

en: Make folders public
da: Gør mapper offentlige

en: Make folders public (custom terms)
da: Gør mapper offentlige (brugerdefinerede termer)

en: Manual file renaming is disabled.
da: Manuel omdøbning af filer er deaktiveret.

en: Max items
da: Maksimum emner

en: Media
da: Medier

en: Media file
da: Media Filer

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mobile breakpoint (px)
da: Mobilstoppunkt (px)

en: Modified
da: Ændret

en: Move
da: Flyt

en: Name
da: Navn

en: No HappyFiles data to delete.
da: Ingen HappyFiles-data at slette.

en: No access
da: Ingen adgang

en: No crop
da: Ingen afgrøde

en: No files selected.
da: Ingen filer valgt.

en: No folder name or term ID provided.
da: Der er ikke angivet noget mappenavn eller term-ID.

en: No folder selected.
da: Der er ikke valgt nogen mappe.

en: No folders found that match your search criteria. Please try another phrase or clear your search. Search is case-sensitive.
da: Der blev ikke fundet nogen mapper, der matcher dine søgekriterier. Prøv venligst en anden sætning eller ryd din søgning. Søgning er stregfølsom.

en: No folders found to import.
da: Ingen mapper fundet til import.

en: No original filename found for undo.
da: Der blev ikke fundet noget originalt filnavn til fortryd.

en: None
da: Ingen

en: Nothing to import or invalid JSON format.
da: Intet at importere eller ugyldigt JSON-format.

en: One click updates
da: Opdateringer med et enkelt klik

en: Optional: Assign a folder to your uploaded file(s):
da: Valgfrit: Tildel en mappe til din(e) uploadede fil(er):

en: Order
da: Ordre

en: Order by
da: Sorter efter

en: Parent
da: Overordnet

en: Paste your license key from your %s in here to enable one-click plugin updates and notifications.
da: Indsæt din licensnøgle fra din %s her for at aktivere et-klik-pluginopdateringer og meddelelser.

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Please confirm how you'd like to delete the HappyFiles folders listed below. Files are not deleted unless you enable "Also delete files".
da: Bekræft, hvordan du vil slette HappyFiles-mapperne nedenfor. Filer slettes ikke, medmindre du aktiverer "Slet også filer".

en: Please provide a valid file name.
da: Angiv et gyldigt filnavn.

en: Post Types
da: Indholdstyper

en: Random
da: Tilfældig

en: Regenerate file sizes
da: Genoprette filstørrelser

en: Remove featured image
da: Fjern udvalgt billede

en: Remove from all folders
da: Fjern fra alle mapper

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename %d selected file(s) by title?
da: Omdøb %d valgte fil( er) efter titel?

en: Rename by title
da: Omdøb efter titel

en: Rename by title failed.
da: Omdøbning efter titel mislykkedes.

en: Rename failed.
da: Omdøbning mislykkedes.

en: Rename file based on its media title?
da: Omdøb fil baseret på dens medietitel?

en: Rename files based on media title
da: Omdøb filer baseret på medietitel

en: Rename files on upload (based on metadata/exif title)
da: Omdøb filer ved upload (baseret på metadata/exif-titel)

en: Rename request failed.
da: Omdøbningsanmodning mislykkedes.

en: Rename selected files by title
da: Omdøb valgte filer efter titel

en: Renaming files by title is disabled.
da: Omdøbning af filer efter titel er deaktiveret.

en: Renaming files requires the "delete_posts" capability.
da: Omdøbning af filer kræver funktionen "DELETE_POSTS".

en: SVG support
da: SVG-understøttelse

en: Save
da: Gem

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Search
da: Søg

en: Search folder
da: Søg i mappe

en: Select
da: Vælg

en: Select featured image
da: Vælg fremhævet billede

en: Set featured image via "Quick edit"
da: Indstil fremhævet billede via "Hurtig redigering"

en: Set folder access level per user role. Set folder access for individual user on user profile page.
da: Indstil mappeadgangsniveauet pr. brugerrolle. Indstil mappeadgang for den enkelte bruger på brugerprofilsiden.

en: Set folder you want to open on page load.
da: Indstil den mappe, du vil åbne, når siden indlæses.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show featured image preview column
da: Vis kolonne med forhåndsvisning af fremhævet billede

en: Sort
da: Sorter

en: Sort by file size
da: Sorter efter filstørrelse

en: Spacing
da: Afstand

en: Subfolders
da: Undermapper

en: Tablet breakpoint (px)
da: Tablettens stoppunkt (px)

en: The selected folder has no items.
da: Den valgte mappe har ingen elementer.

en: The selected folder no longer exists. We recommend selecting another folder.
da: Den valgte mappe findes ikke længere. Vi anbefaler, at du vælger en anden mappe.

en: The selected folders have been deleted.
da: De valgte mapper er blevet slettet.

en: This file couldn't be sanitized for security reasons and wasn't uploaded.
da: Denne fil kunne af sikkerhedsmæssige årsager ikke renses og blev ikke uploadet.

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Title
da: Titel

en: Total (current + all sub folders combined)
da: I alt (aktuel + alle undermapper tilsammen)

en: Unable to rename file on disk.
da: Kan ikke omdøbe fil på disk.

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Undo rename
da: Fortryd omdøb

en: Undo rename and restore original filename?
da: Fortryd omdøbning og gendannelse af det oprindelige filnavn?

en: Undo rename failed.
da: Fortryd omdøbning mislykkedes.

en: Undo request failed.
da: Forespørgsel mislykkedes.

en: Upload SVG files only from trusted sources as they can contain and execute malicious XML code.
da: Upload kun SVG-filer fra pålidelige kilder, da de kan indeholde og udføre skadelig XML-kode.

en: Upload to folder
da: Overfør til mappe

en: Uploaded
da: Uploadet

en: Users
da: Brugere

en: View folders
da: Se mapper

en: View full folder name on hover
da: Vis fuldt mappenavn ved at holde markøren over

en: View media library
da: Se mediebibliotek

en: Warning: Files will be moved to Trash (or permanently deleted if Trash is disabled). Files assigned to folders outside this delete selection are kept.
da: Advarsel: Filer flyttes til papirkurven (eller slettes permanent, hvis papirkurven er deaktiveret). Filer, der er tildelt mapper uden for dette slettevalg, bevares.

en: When enabled removing an item from a folder removes it from all other folders. If disabled the item will only be removed from the open folder.
da: Når den er aktiveret, fjernes et element fra en mappe fra alle andre mapper, når det fjernes fra alle andre mapper. Hvis den er deaktiveret, fjernes elementet kun fra den åbne mappe.

en: When enabled the media library uses infinite scrolling instead of the default "Load more" button.
da: Når denne funktion er aktiveret, bruger mediebiblioteket uendelig rulning i stedet for standardknappen "Indlæs mere".

en: When enabled you can assign multiple folders to one item. If disabled an item can only be assigned to one folder.
da: Når den er aktiveret, kan du tildele flere mapper til et emne. Hvis den er deaktiveret, kan et emne kun tilknyttes én mappe.

en: When enabled you can sort your attachments by file size.
da: Når den er aktiveret, kan du sortere dine vedhæftede filer efter filstørrelse.
