HappyFiles Internationalisation - en to ja translation catalogue (212 entries)

en: %d file(s) failed.
ja: %d ファイルが失敗しました。

en: %d file(s) renamed.
ja: %d ファイルの名前が変更されました。

en: %d file(s) were deleted.
ja: ファイルが削除されました

en: %d file(s) were kept because they are still assigned to other folders or could not be deleted.
ja: 他のフォルダに割り当てられているか、削除できなかったため、 %d 個のファイルが保持されました。

en: %s folders imported and %s items categorized.
ja: %s個のフォルダを取り込み、%s個のアイテムを分類しました。

en: %s folders successfully imported.
ja: フォルダは正常にインポートされた。

en: %s folders with %s associated items found to import.
ja: %s個のフォルダと%s個の関連アイテムがインポートされました。

en: Add new folder
ja: 新規フォルダの追加

en: All %1$s folders
ja: すべての%1$sフォルダ

en: All %s
ja: すべての %s

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: All Plugins
ja: すべてのプラグイン

en: All Users
ja: 全てのユーザー

en: Also delete files
ja: ファイルを削除する

en: Are you sure you want to also delete files from the selected folders?
ja: 選択したフォルダからファイルも削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all your HappyFiles folders, associations, and settings?
ja: HappyFilesのフォルダ、関連付け、設定をすべて削除してもよろしいですか？

en: Ascending
ja: 昇順

en: Assign multiple folders
ja: 複数のフォルダを割り当てる

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment IDs
ja: 添付ファイルID

en: Attachment file not found.
ja: 添付ファイルが見つかりません。

en: Attachment page
ja: 添付ファイルページ

en: Attachment title is empty.
ja: 添付ファイルのタイトルが空です。

en: Author
ja: 投稿者

en: Bulk rename failed.
ja: 名前の変更に失敗しました。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel all
ja: すべてキャンセル

en: Cannot restore original filename because it already exists.
ja: 元のファイル名は既に存在するため復元できません。

en: Caption
ja: キャプション

en: Choose how folder item counts should be displayed.
ja: フォルダ内のアイテム数をどのように表示するかを選択する。

en: Clear
ja: クリア

en: Click the "+" button above to create your first folder. Then start dragging items into it. To remove an item from a folder drag it into the "Uncategorized" folder.
ja: 上の「+」ボタンをクリックすると、最初のフォルダが作成されます。その後、アイテムをそこにドラッグしてください。フォルダからアイテムを削除するには、そのアイテムを「未分類」フォルダにドラッグします。

en: Click to copy
ja: クリックしてコピー

en: Collapse
ja: 折り畳む

en: Color
ja: 色

en: Columns
ja: カラム

en: Columns (mobile)
ja: 列（モバイル）

en: Columns (tablet)
ja: 列（タブレット）

en: Create
ja: 作成

en: Current folder
ja: 現在のフォルダ

en: Current folder + children separately
ja: 現在のフォルダと子フォルダを別々に

en: Custom
ja: カスタム

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate license
ja: ライセンスを無効化

en: Default
ja: デフォルト

en: Default open folder
ja: デフォルトで開くフォルダ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete folders
ja: フォルダの削除

en: Delete folders & subfolders
ja: フォルダ・サブフォルダの削除

en: Delete plugin data
ja: プラグインデータの削除

en: Descending
ja: 降順

en: Details
ja: 詳細

en: Disable SVG sanitization
ja: SVGのサニタイズを無効にする

en: Disable built-in SVG sanitization if you experience issues when uploading SVG files.
ja: SVGファイルのアップロード時に問題が発生する場合は、組み込みのSVGサニタイズ機能を無効にせよ。

en: Disable in media library
ja: メディアライブラリでの無効化

en: Disable loading
ja: 読み込みを無効にする

en: Disable loading HappyFiles on specfic URLs by adding the entire URL or any part of it. One URL per line.
ja: 特定のURLでHappyFilesの読み込みを無効にするには、URL全体またはその一部を追加する。URLは1行に1つずつ入力する。

en: Disabled
ja: 無効

en: Display your images in a beautiful gallery.
ja: 撮った画像を美しいギャラリーとして表示することができます。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Duplicate
ja: 複製

en: Edit
ja: 編集

en: Edit folder
ja: フォルダの編集

en: Enable public term archives for HappyFiles custom taxonomies (all enabled post types except media files).
ja: HappyFilesカスタムタクソノミーの公開用語アーカイブを有効にします（メディアファイルを除くすべての有効な投稿タイプ）。

en: Enable/disable SVG upload, preview & sanitization per user role. Set SVG support for individual user on user profile page.
ja: ユーザーの役割ごとにSVGのアップロード、プレビュー、サニタイズを有効／無効にする。ユーザーのプロフィールページで、個々のユーザーのSVGサポートを設定。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enforce loading
ja: 強制的に読み込む

en: Enforce loading HappyFiles in the wp-admin or frontend (logged-in users only), select the loading location above.
ja: wp-adminまたはフロントエンド（ログインユーザーのみ）でHappyFilesを読み込むように強制する。読み込み場所を上記から選択せよ。

en: Expand
ja: 拡張

en: Experimental feature:
ja: 試験的機能：

en: Export
ja: エクスポート

en: Export your HappyFiles folder structure to import & use it in another installation.
ja: HappyFilesフォルダ構造をエクスポートして、別のインストール環境でインポートし、使用できるようにする。

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: File renaming
ja: ファイル名変更

en: File renaming is disabled.
ja: ファイル名の変更は無効です。

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Files
ja: ファイル

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder access
ja: フォルダアクセス

en: Folder count mode
ja: フォルダ数モード

en: Folder not found
ja: フォルダが見つからない

en: Folder not found in trash
ja: ゴミ箱にフォルダが見つからない

en: Folders
ja: フォルダー

en: Folders from another media plugin detected to import
ja: 他のメディアプラグインからのフォルダの読み込みが検出された

en: Full access
ja: フルアクセス

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery settings
ja: ギャラリーの設定

en: Gallery shortcode
ja: ギャラリーショートコード

en: General
ja: 一般

en: HappyFiles account
ja: HappyFilesアカウント

en: HappyFiles data has been deleted.
ja: HappyFilesのデータが削除されました。

en: Height
ja: 高さ

en: Hold down CTRL/CMD to select multiple folders.
ja: CTRL/CMDを押しながら操作すると、複数のフォルダを選択できます。

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import/delete folder data
ja: フォルダデータの取り込み/削除

en: Include subfolder
ja: サブフォルダを含む

en: Include subfolders
ja: サブフォルダを含める(S)

en: Infinite scrolling
ja: 無限スクロール

en: Inherit
ja: 継承

en: Insufficient permissions.
ja: 不適当な許可。

en: Invalid attachment.
ja: 無効な添付ファイル ID です。

en: Invalid bulk rename mode.
ja: 一括名前変更モードが無効です。

en: Invalid folder ID.
ja: 無効なフォルダ

en: Invalid folder selected.
ja: 無効なフォルダが選択されました。

en: Invalid plugin specified.
ja: 指定されたプラグインは無効だ。

en: Invalid request.
ja: 不正なリクエスト。

en: Items
ja: アイテム

en: Large
ja: 大

en: Last opened folder
ja: 最後に開いたフォルダ

en: License key deletion failed.
ja: ライセンスキーの削除に失敗しました。

en: License key has been removed.
ja: ライセンスキーが削除されました。

en: Link to
ja: アクションボタンのリンク先URL

en: Make folders public
ja: フォルダーを公開する

en: Make folders public (custom terms)
ja: フォルダーを公開する(カスタム用語)

en: Manual file renaming is disabled.
ja: 手動でファイル名を変更することはできません。

en: Max items
ja: 最大の項目数

en: Media
ja: メディア

en: Media file
ja: メディアファイル

en: Medium
ja: 中

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mobile breakpoint (px)
ja: モバイルメニューブレークポイント(px)

en: Modified
ja: 更新日

en: Move
ja: 移動

en: Name
ja: 名前

en: No HappyFiles data to delete.
ja: 削除するHappyFilesデータはありません。

en: No access
ja: アクセスなし

en: No crop
ja: 作物は育たない

en: No files selected.
ja: ファイルが選択されていません

en: No folder name or term ID provided.
ja: フォルダー名やタームIDは用意されていません。

en: No folder selected.
ja: フォルダが選択されていません。

en: No folders found that match your search criteria. Please try another phrase or clear your search. Search is case-sensitive.
ja: 検索条件に一致するフォルダが見つかりませんでした。別のフレーズをお試しいただくか、検索を解除してください。検索は大文字と小文字を区別します。

en: No folders found to import.
ja: インポートするフォルダーが見つかりません。

en: No original filename found for undo.
ja: 元に戻すための元のファイル名が見つかりません。

en: None
ja: なし

en: Nothing to import or invalid JSON format.
ja: インポートするものがないか、JSON形式が無効だ。

en: One click updates
ja: ワンクリックで更新

en: Optional: Assign a folder to your uploaded file(s):
ja: 任意です。アップロードしたファイルにフォルダを割り当てます。

en: Order
ja: 注文

en: Order by
ja: 並び順

en: Parent
ja: 親

en: Paste your license key from your %s in here to enable one-click plugin updates and notifications.
ja: ここに%sのライセンスキーを貼り付けると、ワンクリックでプラグインの更新や通知ができるようになります。

en: Permissions
ja: 権限

en: Please confirm how you'd like to delete the HappyFiles folders listed below. Files are not deleted unless you enable "Also delete files".
ja: 以下のHappyFilesフォルダーを削除する方法を確認してください。「ファイルも削除」を有効にしない限り、ファイルは削除されません。

en: Please provide a valid file name.
ja: 有効な（メールアドレス）を入力してください

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Random
ja: ランダム

en: Regenerate file sizes
ja: ファイルサイズの再生成

en: Remove featured image
ja: おすすめ画像を削除する

en: Remove from all folders
ja: すべてのフォルダから削除

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename %d selected file(s) by title?
ja: %d 個の選択したファイルの名前をタイトルで変更しますか？

en: Rename by title
ja: タイトルで名前を変更

en: Rename by title failed.
ja: タイトルによる名前の変更に失敗しました。

en: Rename failed.
ja: 名前の変更に失敗しました。

en: Rename file based on its media title?
ja: メディアタイトルに基づいてファイル名を変更しますか？

en: Rename files based on media title
ja: メディアタイトルに基づいてファイル名を変更する

en: Rename files on upload (based on metadata/exif title)
ja: アップロード時にファイル名を変更する（メタデータ/exifタイトルに基づく）

en: Rename request failed.
ja: 名前変更要求に失敗しました。

en: Rename selected files by title
ja: 選択したファイルの名前をタイトルで変更する

en: Renaming files by title is disabled.
ja: タイトルによるファイル名の変更は無効になっています。

en: Renaming files requires the "delete_posts" capability.
ja: ファイルの名前を変更するには、「delete_posts」機能が必要です。

en: SVG support
ja: SVG対応

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search folder
ja: 検索フォルダ

en: Select
ja: 選択

en: Select featured image
ja: 注目画像を選択

en: Set featured image via "Quick edit"
ja: 「クイック編集」で注目の画像を設定する

en: Set folder access level per user role. Set folder access for individual user on user profile page.
ja: ユーザーの役割ごとにフォルダのアクセスレベルを設定することができます。ユーザープロファイルページで、個々のユーザーのフォルダーアクセスを設定する。

en: Set folder you want to open on page load.
ja: ページ読み込み時に開きたいフォルダを設定する。

en: Settings
ja: 設定

en: Show featured image preview column
ja: 注目の画像プレビュー欄を表示する

en: Sort
ja: ソート

en: Sort by file size
ja: ファイルサイズでソート

en: Spacing
ja: スペース

en: Subfolders
ja: サブフォルダ

en: Tablet breakpoint (px)
ja: タブレットのブレークポイント(px)

en: The selected folder has no items.
ja: 選択したフォルダーにはアイテムがありません。

en: The selected folder no longer exists. We recommend selecting another folder.
ja: 選択したフォルダはもう存在しません。別のフォルダーを選択することをお勧めします。

en: The selected folders have been deleted.
ja: 選択したフォルダーが削除されました。

en: This file couldn't be sanitized for security reasons and wasn't uploaded.
ja: このファイルはセキュリティ上の理由でサニタイズできず、アップロードされませんでした。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Total (current + all sub folders combined)
ja: 合計（現在フォルダ＋全サブフォルダを含む）

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to rename file on disk.
ja: ディスク上のファイル名を変更できません。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Undo rename
ja: 元に戻す: 名前変更(O)

en: Undo rename and restore original filename?
ja: 元のファイル名の名前変更と復元を元に戻しますか？

en: Undo rename failed.
ja: 名前の変更に失敗しました。

en: Undo request failed.
ja: リクエスト失敗

en: Upload SVG files only from trusted sources as they can contain and execute malicious XML code.
ja: SVGファイルには悪意のあるXMLコードが含まれ、実行される可能性があるため、信頼できるソースからのみアップロードしてください。

en: Upload to folder
ja: フォルダにアップロードする

en: Uploaded
ja: アップロード

en: Users
ja: ユーザー

en: View folders
ja: フォルダを見る

en: View full folder name on hover
ja: マウスを乗せるとフォルダのフル名を表示する

en: View media library
ja: メディアライブラリを見る

en: Warning: Files will be moved to Trash (or permanently deleted if Trash is disabled). Files assigned to folders outside this delete selection are kept.
ja: 警告：ファイルはゴミ箱に移動されます（またはゴミ箱が無効になっている場合は完全に削除されます）。この削除選択範囲外のフォルダに割り当てられたファイルは保持されます。

en: When enabled removing an item from a folder removes it from all other folders. If disabled the item will only be removed from the open folder.
ja: 有効にすると、あるフォルダからアイテムを削除すると、他のすべてのフォルダからも削除されます。無効の場合、アイテムは開いているフォルダーからのみ削除されます。

en: When enabled the media library uses infinite scrolling instead of the default "Load more" button.
ja: 有効にすると、メディアライブラリはデフォルトの「さらに読み込む」ボタンではなく、無限スクロールを使用する。

en: When enabled you can assign multiple folders to one item. If disabled an item can only be assigned to one folder.
ja: 有効にすると、1つのアイテムに複数のフォルダを割り当てることができます。無効の場合、1つのアイテムは1つのフォルダーにしか割り当てられません。

en: When enabled you can sort your attachments by file size.
ja: 有効にすると、添付ファイルをファイルサイズでソートすることができます。

en: Zoom
ja: ズーム
